„Schola ludus“, říkával učitel národů J.A.Komenský.
Vedle toho, že to říkával, snažil se tak i konat. V 17. století byla pedagogika na celkem nízké úrovni. Žáci, takřka výhradně mužského pohlaví a z bohatších rodin při nekonečných učebních hodinách pouze biflovali a papouškovali latinské texty, což jim povětšinou příliš vzdělání neposkytlo.
Komenský se snažil (a to úspěšně) o srozumitelnou výuku v mateřském jazyce v souvislostech a to pro všechny- údajně i pro slabomyslné jedince. Jeho cílem bylo, aby vzdělávací proces děti bavil.
Nedávno vedení Střední průmyslové školy chemické v Ostravě přišlo s novým nápadem na názornou výuku. Škola ze svého fondu (možná i s nějakou tou dotací) zakoupila zařízení pidipivovárku, které funguje a již uvařilo dvě dávky.
Měl jsem možnost jeden z produktů ochutnat. Jednalo se o ipu, kterou prý uvařili studenti třetího ročníku. Celkem to šlo.
Chvályhodný počin. Posluchači školy nemusí něco suše biflovat, ale učební látku si zrovna ověří v praxi.
Stále v této souvislosti pátrám po tom, jak je v řádném učebním oboru Sládek ošetřena degustace cvičných výrobků, když většina učňů nedosahuje do třetího ročníku věku 18 let. Že by si vařili jenom Birell? Osobně si myslím, že jsou v tomto případě příslušné paragrafy trochu ohýbány.
Sláva názorné výuce! Komenský rovněž říkal: „Mluvíš-li o pivu – uvař si je „