V Tišnově fungují tři minipivovary. Nedaleko jsou ještě Sentice s Kvasarem a nedávno přibyl na mapu blízkého okolí pivovar v Předklášteří.
Tento podnik jsem navštívil loni a byl jsem celkem spokojen. Nedávno se mi dostalo příležitosti ochutnat tamější pivo i v Ostravě. V Kurníkšopě byl na čepu vorklosterský Kellerbier dokvašovaný v dubových sudech.
Úvodem je třeba předeslat, že při degustaci podobných výrobků nelze očekávat typický „český“ ležák nebo výživný hluboce hořký Pilsner. Tišnovský Kellerbier je úplně o něčem jiném. Hořkost se zdá být o dost nižší, vůně klasického piva zůstala, avšak od prvního hltu je degustátor vystaven několika základním otázkám, z nichž jedna z nich je, zdali tento mok připomíná chuťově nějaký jiný a ta druhá je spíše dotazem, jak u netypického produktu definovat chuť.
Nejvíce mi Kellerbier připomínal příchuť puškvorce. Zřejmě asociace na pivovar Zámežek Zábřeh, kde s tímto kořením docela úspěšně pracují už od doby svého vzniku v roce 2007.
Bohužel, toto je pouze nástinná asociace, která mne napadala nejčastěji během dvou konzumací. Jinak jsem trochu cítil v truňku ořech. Ale ne ty máslové buráky, které někdy nepříjemně obohacují vybraná pivka z Qásku ani výrazné ořechy lískové, po nichž záhadně chutnal třeboňský Regent v době své vleklé metamorfózy z výtečné regionální značky v podprůměrný průmyslovák. V případě Podklášteří je to spíše jen jakýsi senzorický náznak. Nejspíš je toto způsobeno právě jeho barrigovým dokvašováním.
Jedná se o standardní 12°, dalo bych se jich vypít na posezení i víc, avšak odradit může jeho cena – 55 Kč za půllitr.