Nejstarší dosud fungující minipivovar (některé definice říkají, že „nejmenší průmyslový pivovar“) u nás U Fleků upustil snad poprvé od roku 1843 od svého konzervatismu a vedle dnes již legendární černé 13°začal vařit i pivo světlé.
Hospodu U Fleků jsem poprvé zaznamenal v roce 1975 v televizním seriálu Chalupáři, kdy její interiér obsadili účastníci zájezdu z obce Višňová a herečka Vránová tam tancovala na stole.
V roce 1981 jsem tam zavítal jako host a za jedno pivo tenkrát platil 5 Kčs i když oficiální cena byla 4.10.
Počátkem 90. let tam půllitr stál asi 13 Kčs a docela chutně a levně tam vařili.
Pak však podnik v restituci dostala rodina Brtníkova, jejíž snad praděd se v roce 1898 objevil na scéně coby spolumajitel a ceny začaly závratně stoupat. Už asi před 12 lety tam točili 0,4 l za zhruba 60 Kč, za stejnou cenu roznášeli malé becherovky, hrál tam kýčovitý harmonikář a na tuzemské hosty personál pohlížel nevraživě.
Dnes snad nejslavnější pražský pivovárek sídlí od samotného konce 15. století v domě postaveném roku 1430, který před tím obýval jakýsi barvíř Petr. Nejprve podnik provozovala rodina Křemencova (Skřemencova). Po Bílé Hoře byl pivovar jako protestanský majetek zabaven a jeho majitelka emigrovala. Od dob, kdy získal hospodu Jakub Flekovský se říká provozovně Pivovar U Fleků. Pak už přišli slavní Pštrossové a nakonec Brtníkové, kteří z někdejší skorolidovky udělali typickou „turistickou past“ (tourist trap).
Nicméně současný počin flekovských uvařit pivo světlé se mi jeví jako docela šťastný. Masivní láhev 0,75 l jsem objevil v porubské alkotéce a celý následující den jsem se na ni těšil. Konečně včera večer jsem ji otevřel.
Pivo mi velice chutnalo. Klasický ležák hořký tak akorát s chlebovitou příchutí provázející celou degustaci. Rovněž doznívání bylo chlebovité a dosti dlouhé. Naprostá vyváženost, žádná zjevná senzorická chyba a hlavně tekutá historie, kterou jsem si vždycky připomněl, když jsem pohlédl na etiketu s logem, na němž figuruje letopočet 1499. Vskutku se dílo povedlo.
Jen mám připomínky k poměrně lakonickým údajům na obalu. Uvítal bych informaci o EPM (pivo je prezentováno jako „silné světlé“, avšak obsah alkoholu 4,7% tomu podle mne neodpovídá) nebo o hořkosti v IBU. Nicméně jsem rád, že jsem světlé flekovské ochutnal.