Vím, že před moderní metlou lidstva je záhodno odevzdaně hrbit hřbet se zafáčovaným ksichtem a mumlat pietní mantry a děkovné elegie našim obětavým a těžce zkoušeným politikům. Ale při vší úctě, někdy opravdu nelze zachovat kamennou truchlící tvář deformovanou permanentním stresem z blížící se kruté smrti, zejména když všemocná média na okamžik opustí konstantní parketu přesně dávkovaného strašení a snaží se nás alespoň na chvíli rozesmát.
V jakémsi odborném lékařském časopise Research Square byl prý nedávno publikován článek doktora Mohameda Zahrana z Alexandrie, který objevil finální stádium choroby Covid 19 u bezpříznakového pacienta jen proto, že dotyčný pacient intenzivně škytal. Prý nepřetržitě celé čtyři dny. A pak se zjistilo, že má naprosto coronou zdemolované plíce. Podobný případ se prý udál i někde na druhé straně světa, kde jiný koviďák prý škytal skoro celý týden!
Naše babička tvrdila, že při škytavce kape krev na srdce, jiné teorie hovoří, že když škytáme, tak na nás někdo zrovna vzpomíná.
Ve skutečnosti škytavka jsou nekontrolovatelné stahy bránice, kterou může podráždit i přeplněný žaludek nebo hypoxie. A vidíte. V poslední době i nevyzpytatelná corona. V Guinnessově knize rekordů se můžeme dočíst, že rekordmanem v tomto oboru byl jakýsi Američan Charles Osbourne, který škytal nepřetržitě celých 68 let (1922 – 1990). Jsem napnutý, s čím po zčernalém čínském lékaři, skotačících koronavirech z regálu na regál a viru zákeřně číhajícím ve varlatech vědci ve svých kratochvílích ještě přijdou. Možná by to chtělo po roce tápání konečně vymyslet nějaký ten lék pro těžké případy.
Toto jsou tedy další možné příznaky globální nákazy, se kterou v současnosti ve světě „bojuje“ zhruba 24 milionů lidí, z nichž celých 106 000 (0,5%) má vážný průběh. Takže škytavku nepodceňovat a hned si zavolat „rychlou“ 112. Můžete vyloučit jen případy, kdy škytáte po silném abusu piva nebo po nadměrné konzumaci pivních chuťovek.