Austrálie je jednou z nejrozvinutějších pivařských velmocí. Podle mapy z roku 2009 tam bylo oficiálně činných 147 pivovarů od nadnárodních podniků až po pivovárečné hospody.
Nejklasičtějším minipivovarem v Sydney je historický hotel Lord Nelson z roku 1846. Vaří běžně asi pět druhů piva, nejoblíbenějším nápojem je red ale „Nelsonova krev“. Nepočítáme-li hořké vody typu Toohey´s nebo Victoria Bitter v Sydney funguje rovněž menší pivovar St. Arnou. Pivo je trochu sladčí, ale rozhodně přijde k chuti. Vyhledávaným podnikem je Beercafé Red Oak v centru města. Vyrábí přes 15 druhů piva, za zmínku stojí jedno jejich pivo archivní, které stojí v třetinkové láhvi přes 80 australských dolarů.
Když v roce 1794 uvařil trestanec James Squire na území dnešního Sydney pivo z ukradených surovin dozorci byli výsledným mokem tak potěšeni, že prvnímu australskému sládkovi vysázeli pouze 150 ran bičem. Dnes je pivo James Squire vyhledávanou značkou a toto pivo mimo jiné nabízí i řetězec minipivovarů Malt Shovel. V blízkém okolí největšího australského města se můžete setkat i s výrobky minipivovarů St. Peter či Four Pines, osobně však doporučuji návštěvu klasické hospody v Australian Hotelu. Čepují tam třeba lahodný mok Little Creatures nebo kvasničák Sharer´s, k dostání v lahvích je však dalších 70 australských značek. Další velké město Melbourne známé především svými tramvajemi se může pochlubit kvalitním alem britského typu Mountain Goat (nezaměňovat s popradským Kamzíkem). V Brisbane před pár lety jeden minipivovar v centru města zavřeli, vzápětí však asi 2 km od centra vyrostl v prostorách hotelu International nový. Čtyři základní typy piva – jak lagery tak aly a weizeny. A rovněž velice příjemné ceny (2.50 za pintu). Poblíž Velkého korálového útesu v městečku Cairns se můžete namlsat v místním minipivovaru Blue Sky. Současně mívají na čepu až 10 vlastních značek a degustace většinou zabere minimálně půl dne.
A kde můžete zakoupit klasický Foster´s? Přiznám se, že jsem se s ním v Austrálii nikde nesetkal. Tento název se v australské angličtině řadí mezi sprostá slova jako např. u nás Radegast či Gambrinus. Věřím však, že jej bude brzy vyrábět některá z našich nadnárodních chemiček.