Tak se jmenoval koprodukční film ČT, který v televizní premiéře běžel včera od 20.10. na programu ČT 1.
Stihl jsem až druhou polovinu, ale myslím, že jsem o nic nepřišel. Ten, kdo by dle názvu očekával nějaké porno, byl by zklamán. Jednalo se o obvyklé disidentské drama ze 70. let. V polovině 70. let (bližší datum neupřesněno) přijíždí do ČSSR americký agent, který má od jisté pražské lehké ženy získat rukopis jakési knihy. Aby byl příběh ještě tajemnější a konspirativnější, jedná se o amerického Žida Zuckermana a kniha je napsána v jazyce jiddiš. Spiklence pronásleduje dnes již mediálně profláknutá STB, objeví se odbojářský univerzitní profesor, kterého režim nutí pracovat coby kotelníka, pár utajených bojovníků za svobodu, donašeči a vše ostatní, co náleží do současného klišé popisu tzv. „třetího odboje“. Troufám si připomenout, že čs. disent oné éry byl zásadně povzbuzen podepsáním závěrečného protokolu Konference o Bezpečnosti a Spolupráci v Evropě z Helsinek roku 1975. Na základě tohoto faktu vznikla i Charta 77 a členství v tomto hnutí odporu, které mělo tenkrát přece jen jiné možnosti než v temných letech 50. začalo být tenkrát skoro v módě.
Film mne nikterak nezaujal, ale jako obvykle jsem si všímal nejrůznějších detailů, které měly dokumentovat co nejpřesněji danou dobu – ČSSR v polovině 70. let.
Jedná-li se o dílo autentické vzniklé v přesně té době, jen vzpomínám a v případě starších filmů pro dnes už většinou mrtvé pamětníky jen sbírám informace a poučení. Jestliže však současný film popisuje dobu minulou, kterou si celkem detailně pamatuji, jsem na koni.
Nakonec Pražské orgie u mne nedopadly tak nejhůře. Oblečení i výbavy bytů celkem dobové, auta zhruba z oné éry. Dokonce mohly souhlasit i tehdejší SPZ, u nichž dělají dnešní filmaři snad největší chyby. Zaujala mne černá Tatra 603, v níž byl dočasně unesen hlavní hrdina Zuckerman, která měla SPZ začínající písmeny -AA-. Správně jsem se domníval, že nemůže jít o prosté estébáky, neboť značka byla vládní. A opravdu. V šestsettrojce cestoval sám ministr kultury ČSSR (herec Táborský). Situace absurdní, ale SPZ v pořádku.
Co mne však nejvíce na těchto výletech do nedávné minulosti zajímá, je pochopitelně pivo. V jistém kriminálním filmu přesně z roku 1975, popíjí hlavní záporný hrdina (vrah) na blíže neurčené turistické chatě v Jizerských Horách jabloneckou 12°(pivovar založený roku 1835 byl uzavřen roku 1991. Dnes vaří v Jablonci minipivovar Volt).
V pražských orgiích mi to naopak příliš nesedělo. Děj se měl odehrávat v Praze, ale najednou se mi zdálo, že jsem se ocitl někde v Západočeském kraji. V hospodě z jedné pípy tekl Chodovar a Karlovarské pivo. Podle mne na tu dobu nepříliš pravděpodobná soutoč.
Škoda, že se zatím nedá cestovat časem. Už přesně vím, kam bych se vypravil…