Rozhodli jsme se s kamarádkou vyrazit na hory.
Když nepočítám ty Mariánské, nejbližší jsou evidentně Beskydy.
Řekli jsme si, že to nebudeme nikterak hrotit a vypravili jsme se z Frýdlantu na Ondřejník. To je skoro pohodová procházka, i když trochu do kopce. V cíli nás však čekalo překvapení. Klasická turistická chata byla uzavřena (a vypadala dosti zdevastovaně), avšak na někdejší zelené louce stál roubený bufet Ondřejníček založený v roce 2015. Celkem slušný podnik. Na čepu Rychtář 10°(solidní) a ležák z Ostravice. Rovněž krmě nebyla nikterak špatná. Klobása za 75 Kč přišla celkem k chuti a vynikající byly i plněné knedlíky se zelím. Jen jsem se zapomněl podívat, zdali má podnik i veřejnosti přístupný interiér, což by bylo zejména mimo hlavní sezónu velice praktické.
Dále jsme šli po turistické značce pěknou krajinou, kde nás i přes fakt, že velká část stezky vedla po asfaltové silnici neobtěžovali všudypřítomní a čím dál nebezpečnější cyklisté.
Naše procházka skoro podzimní přírodou končila samozřejmě v pivovaru. V tomto případě to byl Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem. Podnik je strategicky situován poblíž kompletně rekonstruované železniční stanice, kde bohužel již před mnoha a mnoha lety zrušili v regionu téměř nepřekonatelnou nádražku.
Ogar vám však tuto ztrátu bohatě vynahradí. 11° i 12° jsou fortelně točené, vyváženě hořké a pěkně voní. Slušný je i stoutík. Medová 15°je však na můj vybraný vkus dosti sladká a chuťově relativně fádní.
Inzerovaný tatarák neměli, avšak nakládaný sýr od Macury se sušenými rajčaty a česnekem byl skutečnou a neotřelou pivní chuťovkou.
Vyrazíte-li do Beskyd, připojte Ogara ke svému pivnímu plánu.
Pivovar Ogar – dříve Kunčický pivovar. Jejich dvanáctka se v minulosti určitě jmenovala Richard. Vařeno podle receptu brněnského pivovárku stejného názvu.
Richard se jmenovalo kunčické pivo úplně zpočátku. Žebětínský pivovar měl dokonce svoji prodejnu na Hlavní třídě v Ostravě Porubě. a prodávali tam i pivo z Račína. Obchod vydržel, bohužel jen pár měsíců. Myslím, že v současnosti se i račínské pivo (jestli se stále vaří) jmenuje jinak. Pamatuji, že před lety mi hodně chutnal žitňák právě z Račína.
U této vlakové zastávky jsem v minipivovaru byl, ale mám dojem, že krátce po svém otevření se jmenoval jinak a zaslechl jsem z debaty dalších pivařů, že podnik patří majiteli, co má Richarda v Brně. Pivko chutnalo, to si pamatuju