Nice try!

Volně přeložené anglické pořekadlo jako „pěkný pokus“ má trochu pejorativní charakter. Popisuje spíše situaci, když se někdo pokouší někoho obalamutit či podvést, avšak jeho pokus je odhalen.

Starobrno bývala celkem sračka už před nástupem velkého Heinekena. Ani od této doby se nic podstatného nezměnilo. Masová produkce, chuť aby neurazila a nic zvláštního nebo zapamatovatelného. Když však tak přemýšlím napadá mne, že pro mne je vlastně i Starobrno pivem s příběhem. V dubnu jsem se tímto 10° pivem zduřil přímo na 4. nástupišti brněnského hlavního nádraží, kde jsem u stánku až do 23. hodiny polknul asi 9 kusů. Následně jsem na kolejích VŠ v Kohoutovicích pozvracel důkladně celý jeden studentský pokoj s příslušenstvím, čehož následkem bylo vyloučení dotyčných pohostinných studentů z tohoto ubytovacího zařízení.

Jak už to v posledních minimálně 10 letech bývá, občas se nějaký moloch rozhodne vyjít vstříc konzumentské obci a pokusí se uvařit nějaký speciál. Občas se to částečně i podaří, ovšem většinou se jedná o propadák, který uvařený ve velkém objemu je třeba za každou cenu prodat.

Dva starobrněnské speciály jsem objevil v Tescu v plechovkové formě. Již tato verze vzbuzuje určitou nedůvěru. Pivař by uvítal spíše poctivého lahváče, leč realita byla právě taková.

India Pale Lager je současná móda. Myslím, že je určena zejména pro konzervativní přívržence ležáků. Pivo je sice vykvašeno spodně, leč americké odrůdy speciálně šlechtěných chmelů dodávají výrobku charakteristické ipové nebo dokonce apové aróma. Při téhle podobě má i trénovaný pivopij trochu problém přes sytou chmelovarovou clonu rozeznat ležákovskou sladovost či harmonicky doznívající chlebovitost a na druhé straně mu může chybět i ejlovská lehká ovocnost. Zkrátka hybrid, který chutná prakticky jako IPA.

V případě IPL vyrobeném ve Starobrnu se však tento fenomén příliš neprosadil. Vlezlá chmelová vůně byla detektovatelná pouze okrajově, asi tak, aby se neřeklo (ono se stejně řekne). Celkový dojem byla neskrývaná průmyslovost, ovšem přece jen trochu ozvláštněná zmíněným, na Starobrno nezvyklým aromatem.

Od apy vyrobené ve stejné fabrice jsem očekával totéž, ale nakonec jsem shledal, že tento výrobek je podstatně méně chuťově výrazný. Žádná chmelová bomba, avšak na druhé straně ani žádná příjemná decentnost. Prostě velkovývařová verze řemeslného stylu. Na druhé straně na žízeň dobré a v žádném případě nechci nikoho odradit od koupě.

Degustační zážitek nic moc, ale alespoň si člověk rozšíří obzor.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Nice try!

  1. Přitom jejich pivo Drak, což je hodně nachmelená dvanáctka, mě docela chutná.
    Nevím, proč měli potřebu se znemožňovat těmito novinkama, které všude sklízejí akorát kritiku.

  2. Z téhle starobrněnské „craf beer“ edice vzešel ještě třetí kousek. Starobrno Craft beer Red – červené, ochucené, údajně višňové pivo. Vím, že ochucená piva nemusíš, ale pro rozšíření obzoru…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>