Dobře si vzpomínám na tu prosincovou noc roku 1987.
Cestovali jsme tenkrát se začínající kapelou Buty vlakem z hudebního festivalu v Havlíčkově Brodě. Byli jsme rozjařeni a posilněni místním Rebelem, takže nás průvodčí chtěl vykázat z vlaku v nočním Tišnově.
Traumatický zážitek způsobil, že jsem se onomu městu takřka cíleně po několika dekád vyhýbal. První vlaštovička však prolétla kolem Tišnova v druhé polovině 90. let, kdy v nedalekých Senticích začal vařit medová piva minipivovar Kvasar. A vaří dodnes.
Konjunktura minipivovarského hnutí nedávných let se citelně dotkla i samotného Tišnova. V současnosti se na jeho území nalézají hned 3 (!) minipivovary. Překonal jsem letitou averzi a naplánoval si výlet.
Ve městě Tišnov jsem se ocitl chvíli před 14. hodinou. První dojmy byly poměrně sympatické. Nádraží blízko města a hned druhá příčná ulice byla Mlýnská, tedy ta, ve které se nalézá příjemný obchod s nápoji. Žádná klasická pivotéka – vedle sudových vín a nealka je tam v prodeji několik desítek druhů lahváčů, avšak povětšinou z našich velkých a středních pivovarů. V lednicích však slušný petkový sortiment hned ze dvou místních pivovárků. Tišnovský pivovar a Květnice. Nechtěl jsem s petkami prolézat hospody, tak jsem odložil nákup na později.
Kousek dál po cestě do centra jsem objevil restauraci Sklep. Příjemný šenk se vchodem do suterénu a hlavně vedle Černé Hory na čepu též 11°ležák z Květnice. Květnice je místopisný název hory nebo říčky, ale samotný pivovar prý leží přímo v katastru Tišnova. Slušný mok, jen mohl být lépe chlazený.
Zeptal jsem se na Jungmannovu ulici, kde má být Tišnovská pivnice s další značkou. V tom momentě jsem však svůj příděl štěstí určený pro tento den vyčerpal. Nedaleká pivnička otvírala oficiálně až od 17 hodin. Asi jsem si prohlížel internetovou stránku bez brýlí na čtení a zaměnil jsem si jedničku se sedmičkou. Avšak další problém byl, že restaurace třetího tišnovského pivního svatostánku v hotelu Červený Mlýn (Moulin Rouge) tento den mimořádně otvírala místo v 11 až v 17 hodin. Údajně jim havaroval kuchař na motorce. Jaký to má vliv na čepování piva? Tak co teď? Bylo něco po půl třetí. Do pěti bych mohl sedět ve Sklepě a popíjet jeden druh Květnice. Lepší však bude nakoupit si vzorky a vyrazit na Brno.
V obchodě s nápoji jsem sehnal Tišnov a Květnici, v nedalekém Červeném Mlýně mi na recepci naštěstí prodali dvě litrové láhve s pivem Grádo. Mohlo to dopadnout lépe, ale vcelku jsem byl spokojen. Podmínky jsou dány, v Tišnově však ještě stále zbývá hodně práce. Je třeba se postarat, aby pivo ze třech místních pivovárků vytlačilo z lokálních hospod Starobrno, PU nebo Staropramen. A to již záleží hodně na vás, vlastenečtí pivaři.