Beerokraté

Další novinkou počátku letošního roku je rozdělení létajícího pivovaru „Dva plešouni“.

V době všeobjímající globalizace atomizaci pivního průmyslu abys pohledal. Dva plešouni vařící společně pivo se domluvili, že budou vařit každý sám. Možná korektní by bylo kdyby se nadále jejich soukromé firmy jmenovaly „Jeden plešoun“ a „Druhý plešoun“, aby jejich zákazníci nebyli zmateni. Ve skutečnosti se jeden výrobce prý stále jmenuje Dva plešouni (možná, že nějakého lysohlava k sobě do společnosti už i našel) a druhý vaří pivo pod poměrně nápaditým názvem Beerokracie.

Svrchně kvašená beerokratická 14°chutnala stejně jako podobné moky, k jejichž výrobě je použito různých druhů aromatických chmelů. V tomto případě Kazbek a Cascade. Říká se tomu obecně IPA, občas trochu vágněji Pale Ale, či Red Ale. Milovníci zeleného zlata si přijdou na své, leč já jsem v těchto případech ve svých kladných soudech poměrně zdrženlivý.

O poznání zajímavější i poživatelnější byl 12°ležák Clerk. Truňk hořký, zemitý s dlouhým pilsnerovským dozníváním. Chmel byl v roztoku rovněž dosti intenzivně cítit. V onom případě se však jednalo o poctivé žatecké odrůdy, které do českého ležáku patří. Poloraný červeňák a Sládek. Prokvašenost tak akorát na 5,2%, IBU 40 mi však připadala nízká. Odhadoval bych to minimálně na 45. Pivo mi celkem chutnalo a nebránil bych se ani čepu. Jen mne mrzí, že nevím ve kterém pivovaru byl Clerk vyroben. A i kdybych se to dozvěděl, bude mne mrzet, že výrobce Beerokracie není pivovarově samostatný. Toto je však úděl létajících provozoven.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>