S frýdecko-místeckým pivem Morava se setkávám poměrně pravidelně a docela mi chutná.
Morava vaří celkem chutné osobité ležáky, občas si zkusí i nějaký ten speciál. Onehdy to byla výroční 15°, v nejbližší době se chystá alkoholicky silný porter a imperial stout. Už se těším.
Vedle výroby solidního piva se dotyčný pivovar věnuje i jiným chvályhodným aktivitám. Dnes mají domácí vařiči piva čím dál obtížnější shánět suroviny potřebné k realizaci jejich ušlechtilého koníčku. Kdysi byla situace jednoduchá. Domovarník si zašel do nejbližšího pivovaru, kde sehnal slad, chmel i pivovarské kvasnice. Giganti však nemají zájem, aby si jejich potenciální zákazníci vyráběli pivo doma sami místo aby popíjeli jejich kastrované utrejchy. Proto prodej surovin maloodběratelům sabotují. Naštěstí už u nás existují tzv. brewshopy. Tak podobně funguje i minipivovar Morava, který zásobuje homebrewáře sladem, chmelem i kvasnicemi ze svého velkoskladu v Ostravě.
Další aktivita je snad ještě záslužnější. Morava pořádá na svých provozovnách (zejména v hospodském řetězci Šatlava) tzv. „Večery s mistrem výčepním“. Certifikovaní profesionálové výčepního řemesla ukazují chlastající pivní veřejnosti, jak se má správně čepovat pivo. Myslím, že při zvládnutí současné poloautomatizované technologie to není až zas taková věda. Avšak v našem nešťastném regionu, kde mnozí pseudopivaři vehementně vyznávající Radegast a Ostravar vyžadují dlouhé čekání na škopek, vlažnou kapalinu a nechutnou pěnovou „čapku“ je osvětová misie v tomto oboru více než nutná. Stylová hladinka by měla být v našem pohostinství jasnou normou, leč mnozí členové cechu výčepnického stále nechtějí toto přijat. Jeden ze spolumajitelů pivovaru Morava připustil, že i přes četná a důkladná školení personálu výsledky stále nejsou zdaleka stoprocentní.
Na závěr ještě jedna pozitivní zpráva: Šatlavy začaly uvažovat o rotující pípě s jinými minipivovarskými produkty z blízkých i vzdálenějších regionů. Inu, na zdraví!!!