Na filtru není nic špatného. Dokonce i cigarety jsou prý s filtrem zdravější, i když pamětníci tvrdí, že taková Partyzánka měla ty správné grády.
Před cca 30 lety bývalo filtrování piva naprosto běžné a tzv. „kvasničáky“ se na pivní scéně vyskytovaly jen velice vzácně. Zato se pivo pasterizovalo jen v případě exportu do zahraničí. Dnes jsou nefiltry normálně běžné po celé pivní alternativní scéně a filtr aby člověk pohledal, nechce-li samozřejmě skončit konzumem průmyslových sraček.
Pro obohacení trhu již některé minipivovary začaly některá svá piva dnes rovněž filtrovat. V regionu s tím začal snad už od data svého založení Avar z Hlučína. Jeho filtrované pivo je v běžné distribuci, kvasnicové na čepu hlavně v hlučínské pivovarské restauraci.
Nedávno ruku v ruce s podstatným rozšířením výroby počal pivo filtrovat i vojkovický Koníček. Původně snad hlavně kvůli plánovanému exportu do Polska, kde se dodnes na zakalené pivo dívají spotřebitelé s podezřením, v současnosti má běžně v nabídce filtrovanou 10° a 12°.
Předevčírem jsem v Šatlavě narazil na filtrovanou 12°z frýdecko-místecké Moravy. Pivo natočeno celkem slušně, postrádal jsem jen esteticky hodnotnější pěnu. Barva čirá a poměrně ušlechtilá. Říz byl tak akorát, že by se dalo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací urazit hned pár na posezení. Chuť zůstala typická „moravská“. Přirozená hořkost s charakteristickou, celkem sofistikovanou atomatičností. Nemohu si pomoci, ale stále mi to připomíná nezapomenutelnou a záhadnou chuť Budvaru, který jsem v létě 1981 popíjel v jisté jihlavské hospodě. Slušné pivo, u kterého mi vůbec filtrace nevadila.
Myslím, že je to od Moravy zajímavý obchodní tah. Filtr může uspokojit i chronické konzervativní reptaly a navíc půllitr v Šatlavě vyjde o celé 4 koruny levněji nž klasický nefitr. Takže opět ujišťuji, že proti poctivému filtru nic nemám. Naopak jsem znepokojen. když se nám naše vláda snaží filtrovat informace.
no a standardně taky filtruje i starobělský pivovar.
To je pravda. Na čepu nabízí jak filtr, tak nefiltr.