Navsteva irskeho pristavniho mestecka Cobh v roce 1990 mne doslova nadchla. V krasne stylove hospode na cepu jen jeden druh normalniho piva, jinak same stouty.
Naklonnost k Irish Pubs pretrvala jeste nekolik let, pak se vsak pocala vytracet. Irske hospody u nas i na jinych kontinentech mi zacaly pripadat hodne komercni, drahe a navic v nich nebyl solidni pivni vyber. Guinness mi naproso zevsednel. Chutneho stouta at uz Cream, Milk nebo Oatmeal dokaze dnes uvarit i lepsi domovarnik a ja jsem naprosto ztratil motivaci Irish Puby navstevovat.
O letosnim Stedrem dnu jsem kvacil k memu oblibenemu videnskemu minipivovaru 1516. Jak jsem se vsak obaval, bylo bez jakehokoliv vysvetleni zavreno. Naproti jsem uvidel irskou hospodu Flanagan ‚s, ktera byla nastesti otevrena. Cekal jsem, ze vstup bude pouze na rezervaci s prihlednutim k okolnostem Vanocnich svatku, probihala vsak nastesti bezna provozni doba. No co, rekl jsem si, jednoho Guinnesse na Vanoce snad snesu. Ackoliv jsem v Irsku 26 let nebyl, prilezitostne sleduji jeho pivni deni. Opravdu nic moc. Dle poslednich informaci pred nekolika lety zemi vladne Guinness a jine nadnarodni znacky a malych nezavislych pivovarku je na onom poetickem „zelenem ostrove“ skutecne jako prislovecneho safranu.
Takze i ve videnskem podniku pochopitelne „otec stoutu“ zalozeny v dobre vire uz v roce 1759 a pak Kilkenny, coz je jeho rovnez prumyslove vyrabena odnoz. Vedle tohoto „vyberu“ a dalsich dvou rakouskych znacek jsem vsak zaregistroval i pipy s pro mne doposud utajenymi pivy. Flanagan‘ s Amber Lager a Galway Hooker Irish Ale. Ze by dalsi vyplody invencniho Guinnesse? Avsak vycepni mne poucil, ze se jedna o piva z maleho nezavisleho irskeho pivovaru! Tak cepuj! Lezak sice v barve spise svetlejsi, avsak zadny zzenstily karamel, nybrz obstojne horky, odvazne chmeleny mok, ze ktereho je primo citit kterak pacifizuje pripadne zbourene zaludecni stavy. Trochu pelynkovita bylinkovost, ale jinak prijemny malvaz, ktery bych od Iru ani necekal.
Stejny pocit jsem mel i z jeho ejlu. Galway je irsky region a Hooker je americky slangovy nazev pro prostitutku. Pochybuji vsak, ze by dotycny podnik nazval sve pivo „Galwayska Kurva“, Asi to bude mit neco spolecneho s hakem [Hook]. Ejlik mel prijemnych 4,3% alkoholu a zjistil jsem, ze v nem naprosto harmonicky spolupracuje chmel zatecky s Cascade. Horkost, latentni vune, ale nastesti zadny lupulinovy lektvar. Jenom uvedena horkost 35 IBU se mi zdala nizka. To je jiz v teritoriu soucasneho Urquellu, kde to tak urcite citit neni.
Pivovarek zalozili v roce 2006 bratranci Aidan Murphy [ pribuznost z dalsi irskou proflaklou znackou ci autorem prostych zivotnich pravd je snad jen ciste nahodna] a Ronan Brennan. Dle dostupnych informaci se jedna o maly nezavisly regionalni podnik, ktery uvari v jedne varce pouze 650 litru piva. Ze se konecne dostal i do zahranici a obohati tak jinak docela nudne irske puby je vec nadmiru chvalyhodna. Mozna, ze casem povstane lokalni Camra i v Irsku a udela tam konecne v pivu poradek!