Bezútěšný Těšín

Slovo Těšín by mělo znamenat něco, na co se člověk může těšit. V případě tohoto města na obou stranách hraniční řeky to však neplatí.

Český Těšín býval po léta snadným vstupem do pivního zahraničí. Po přechodu mostu se pivař ocitl v kraji s úplně jinými značkami piv. Byl jsem jedním z mála českých občanů, kteří příležitostně převáželi pivo opačným směrem – tudíž z Polska do Česka. Jelikož na Karvinsku se pivovarnictví rozjíždí velice chvályhodně a své pivovárky mají mnohá města v polském pohraničí jako Karviná, Havířov, Bohumín či Třinec, člověk by očekával podobné hnutí i v Českém Těšíně.

Bohužel, tady se pivovarnictví moc nedaří a projevuje se trochu zahraniční polská vychcanost. Asi před 4 lety se na trhu objevilo nové pivo Sachsenberg. Měl jej vařit zrovna čerstvě založený pivovar v Českém Těšíně. Jednalo se však pouze o stejnojmennou hospodu, která si své pivo nechávala vařit v beskydských Kozlovicích. Sortiment vypadal slibně, navíc mi majitel osobně tvrdil, že v dohledné době rozjede svou vlastní výrobu. Jednou jsem si nakoupil nějaké sachsenbergové lahváče do pivotéky. Nejednalo se o žádnou obzvlášť levnou záležitost. Nákupní cena klasických půllitrových flašek byla dosti vysoká, takže jsem byl nucen prodávat kus za 35 – 40 Kč. Navíc bylo světlé pivo již zčásti zkyslé. Zajímavé bylo pepřové a chilli, jinak bohužel žádný příjemný zážitek. Myslím dokonce, že jsem musel nakonec i několik lahváčů vylít. Slíbené platí prý 30 let. Takže pivovar Sachsenberg v Českém Těšíně dodnes neexistuje a navíc zmizel úplně ze scény.

Současnou nadějí je nové „těšínské“ pivo Baraba. Firma opravdu sídlí v onom příhraničním městě na adrese Alšova ul. č. 3, ovšem pivo si nechává, jak je dnes dobrým zvykem, vařit v nějakém zavedeném pivovaru. Kde konkrétně – to je samosebou tajné. V hobitovské pivotéce možno sehnat světlý 12°ležák v 0,75 l láhvi + nějaký místní speciál. Dvanáctka je slušná, jako standardní pivo z minipivovaru bez zjevných senzorických chyb. Jen mi připadala jeho barva vzhledem k inzerovanému stylu trochu více do tmava. Zaráží mne však cena – celých 90 Kč za jednu navíc nevratnou láhev s klasickým korunkovým uzávěrem! Loupežníci! Speciál prý dokonce stojí 105! Zaplatit takovou cenu za pivo s nejasným původem může pouze fanatický sběratel vzorků. Jiní sběratelé, kupř. etiket či pivních tácků však podnikatele věnující se létajícímu pivovarnictví docela slušně podporují. Je to pěkně rozvíjející se průmysl, já však samozřejmě upřednostňuji funkční pivovary s trvalou adresou.

Věřím, že i Český Těšín se svého konstantního svatostánku v dohledné době dočká. Smůlu má i jeho bratrské město Czeszyn, kde nedávno zavřeli nadějný minipivovar.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

11 komentářů u “Bezútěšný Těšín

  1. Nový pivovar bude v centru Českého Těšína! BARABA z Českého Těšína buduje vlastní pivovárek! K tomuto účelu renovují budovu na ulici Štefánikova, která navazuje na náměstí ČSA.

  2. V Českém Těšíně na ul.Nádražní pracují na otevření nového BARABA PUBu. Podle číšníka ,z vedlejší kavárny San Pietro, by chtěl majitel otevřít nový podnik už v červenci. A ještě dvě dobré zprávy : Zavíračka tam má být údajně o půlnoci a IPA BARABA je fantastický ! :-)
    René Costache

  3. A což si tak zajet do Raciborze. Na náměstí mají malý pivovárek a pivo je pitelné. Případně hned vedle je restaurace, kde čepují pivo ze Zamkowego browaru za řekou. To mi chuťově připomíná starý opavský Zlatovar.

  4. Pivo,o kterém nevím,kde bylo uvařeno,nekupuju!Natož,když mi to nechce sdělit ani majitel hospody,kde se čepuje.Nepodporovat!

  5. Konzument láhvového Baraby zřejmě platí za atypickou flašku . Tuším, že čepovaný Baraba 12 stál 28kč a v akci ho měli i za 25 kč. Kupoval jsem i PETku a nebyla předražená. Škoda těch drahých flašek – dvanáctka není špatná….a pivovar , který Barabu vaří ? ……Prý “ ten nejlepší “ :-) . René Costache

      • ta atypická flaška je možná zajímavá pro malý segment nadšených sběratelů kuriozit, mně tyhle věci jako zákazníka těžce odrazují, nelpím na věcech, tu flašku k ničemu nemám a za nesmyslné peníze na její pořízení si raději koupím nějaké další pivo. Teď například Nová Sladovna zase inovovala pivní sortiment – její australská IPA a seattle ale jsou nádherně vychytané kousky, v nichž by se dalo bydlet a porter Černý korzár je také velmi příjemným překvapením, čímž můžu navázat na problematiku atypických flašek – místo nesmyslných peněz vyhozených za obal si pivař za stejné peníze může udělat výlet za dobrým řemeslným pivem někde po svém okolí :-)

        P.S. když už jsme tady u toho Polska, jak to vypadá ve Waršavě s craft scénou? Kam tam zajít na dobré pivo?
        čeká mně prodloužený víkend v této waršavské lokalitě:
        https://www.google.pl/maps/place/Hala+Sportowa/@52.2485725,20.9542067,18z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0x7ff53e0945309a76

        mimo tuto oblast nebudu vyjíždět, protože bude málo volného času a chci ho nějak efektivně využít :-)

        • V Polsku jsem vyzkoušel IPU ze Zámeckého pivovaru Cieszyn. Pivo chutnalo po českých kvašácích :-) .Hostinský nám říkal,že se blíží konec doby trvanlivosti a chtěl abychom v pivu cítili ovoce+citrusy. Já cítil kyselé okurky, ale třeba to bylo tou záruční dobou. Jejich ležák (Brackie) není úplný propadák ,ale ani výhra :-) Z průmyslových pivovarů jsem zkusil Rybnicki a Warku. Warku NEdoporučuji ke konzumaci, Rybnickim jsme se nějak prokousali. A pozor ! V Polsku stříkají do piva
          ovocné sirupy :-) Přiznám se , že Warka se mi tak příčila, že jsem si ji nechal „vylepšit“ malinovým sirupem :-) Taky NEdoporučuji . Jo a pěna se na polských pivech snad nevyskytuje (štamgast v polském baru nechápal na co nám je ta pianka)…a ne všude mají bečky na sedmém schodu :-) René Costache

          • Brackie bylo skvělé pivo zhruba do roku 2008, když si jej podal Heineken (nebo SAB Miller) vlastnící jejich mateřský pivovar Žywiec.Jinak polská průmyslová piva nejsou o moc horší než naše sračky stejné kategorie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>