Hlad je sice převlečená žízeň a americký vědec dr. Katz již v roce 1986 vyslovil domněnku, že pivo je dokonce o pár tisíc let starší než chléb takže kdysi lidstvo mohlo přežívat pouze za pomocí tohoto blahodárného nápoje, avšak někdy to vskutku chce něco k pivu zakousnout.
Pivní gastronomie na rozdíl od té vinné nemá tak přísná pravidla kdy se k danému pokrmu musí vhodně zvolit vedle barvy vína též odrůda, ročník, oblast a světová strana svahu a je docela liberální. Pivo je nápoj sám o sobě tak zdravý, že se paradoxně nejlépe pojí s těmi nejnedietnějšími potravinami. Pomiňme klasické vepřo – knedlo – zelo, svíčkovou na smetaně nebo ostrý guláš, k nimž orosená sklenice piva nerozlučně patří a nahlédněme spíše do říše pivních chuťovek.
Dnes již v hospodách zdomácněly loštické tvarůžky nejrůznějšími způsoby nakládané, dle štamgastů nejlepší když sami odcházejí z talíře. Běžný je dnes i hermelín a jeho pestré modifikace. K pivu se však hodí drtivá většina našich i zahraničních sýrů. Stejně tak tučná a dehty prosáklá masa jsou vítanými pivními chuťovkami. Salámy naslano, na kyselo, pečené, uzené či smažené, rozpitý pivař nepohrdne ani studenou či teplou sekanou přestože nemá nikdy jistotu, co vše je v pikantní masové směsi semleto. K pivu jdou celkem i rybí výrobky – zavináče, pečenáče, pepřenky, matjesy i rybí karbanátky. Tady ovšem pozor! Tyto pokrmy obsahují výrazný podíl rybího tuku, který ulpívá na kořenu jazyka či přímo v hltanu a hodláme-li degustovat pro nás novou a prozatím neznámou pivní značku, může rybina naše chuťové vjemy na čas nepříjemně zkreslit.V případě návštěvy nevyvařující pivnice, která neservíruje ani utopence z TESCA vezmeme zavděk i chipsy (bývalé brambůrky), tyčinkami či oříšky. Avšak i tady musíme být obezřetní. Búrské oříšky a třeba i arašidové křupky mohou svou výraznou příchutí potlačit jemnou chuť decentní pivní značky. Navíc nám může kus oříšku zaskočit v krku a my se již nemusíme dovolat dalšího piva.
Mou oblíbenou kombinací je tzv. „česká snídaně“ (Bohemian Breakfast), která příjde k chuti zejména po prohýřené noci na několikadenní pivní misi. Brzy ráno je třeba dorazit do nádražní nálevny bez obsluhy a oroseného vyprošťováka alternativní značky zajíst talířem jakékoliv silné, slané a vydatné polévky. Výborně poslouží gulášová, dršťková, frankfurtská, luštěninová nebo i vývar plný maggi.
Snad jediný druh potravin ke kterému se pivo příliš nehodí jsou jídla sladká – žemlovka, švestkové knedlíky, šulánky s mákem apod. Avšak i tady není nic ztraceno. Dle pivního znalce M. Jacksona se třeba pivo Brown Ale výborně hodí k jablečnému koláči.