Pivovar v Uherském Brodu byl založen již v roce 1894. V druhé polovině 20. století proslul výrobou ležáku Olšavan, který tenkrát patřil k těm hůře pitelným.
Zhruba na 12 let pak dostal Janáček alespoň lokální konkurenci. Koncem 90. let tam vznikla minipivovarská značka Zlatý Havran v prostorách restaurace Balkán. Dnes má Janáček ve svém městě opět monopol. Pivovar je součástí skupiny Pivovary Lobkowitz a.s.a příležitostně je možno se s jeho výrobky setkat i v Ostravě.
Před pár dny jsem poprvé zavítal do podniku na úplném vrcholku Hlavní třídy (kdysi tzv. „Leninka“), který se ve smyslu soudobých trendů a renesance ostravského dialektu zove Fajna Knajpa (nebo Fajna Hospoda?). Zaujala mne loga na pípě. Zejména Uherský Brod 11°a 12°a černohorský Granát. Bohuže, výčepní mne v mém nadšení poněkud zbrzdil. Z inzerovaných piv byla k dispozici pouze 11°, dále pak se na pípách vyskytoval Ostravar, Radegast a Staropramen. Zatvářil jsem se znechuceně a zeptal se šenkýře zdali ví, kolik je v současnosti u nás fungujících pivovarů. Neměl ponětí. Tak si typni! „30?“ Tomu se říká ignorace. Pomalu je nutno toto číslo násobit desíti. Je to stejné jakoby zaměstnanec autosalonu Škoda věděl pouze o existenci automobilky VW, Mercedes a Citroen.
„Víte, já jsem konzervativní“, práskl mi na sebe výčepní, „já piju Ostravar a když není, tak si dám Radka nebo plzeň.“ Tato zpověď nezasluhuje žádného komentáře. Naštěstí uherskobrodská 11°byla kupodivu docela pitná.
Kousek níže na Lenince se nachází nepříliš stylová nálevna Minibar. Avšak tam mají na čepu vedle Janáčka 11°též solidně ošetřenou 12°, 14°Kvasar z Černé Hory a též tmavou desítku z Klášteru, kterou ochutnám příště. Myslím si, že je to přes všechna úskalí na dobré cestě a jen to chce čas.