V poslední době jsme v naší pivotéce trochu zanedbávali piva tuzemských výrobců. Pravda, v ledničkách se běžně objevovaly petky s nefiltry, s láhvemi to však bylo slabší.
Včera konečně došla zásilka s českými pivy. Skoro 12 přepravek. Nečekejte žádné ústupky ve formě rodinného stříbra (Pilsner Urquell), regionálních klenotů (Radegast) nebo success story (Svijany). Jedná se výhradně o piva malých a středních nezávislých pivovárků.
Po třičtvrtě roce se v regálu opět objevila Nová Paka. Sdandardní ležák Kumburák a 14° Podkrkonošský speciál. Vrátil se rovněž strakonický Král Šumavy nebo rakovnický Bakalář. Lahvovou pšenku zastupuje Herold z Březnice – pivovar, který vaří už od roku 1506. Po nějaké době nabízíme také rauch v láhvi – polotmavé pivo Nakouřený Švihák z Českého Krumlova. Extra chmelený Opat Bitter z Broumova momentálně nebyl na velkoskladě, tak je místo něj v prodeji speciální tmavá 13°. Premiéru v pivotéce má lahodný Rychtář z Hlinska v Čechách a pardubický malvazovitý 19°Porter.
Některá lahvová piva (nepasterovaná a zejména ta nefiltrovaná) mají omezenou záruční lhůtu a proto je nutno uchovávat je v lednicích. Patří k nim u nás již zdomácnělý Poutník, Kocour z Varnsdorfu či Hubertus z Kácova. Písmeno „Ch“ reprezentuje Chodovar a Chotěboř, která tentokrát poskytla světlé výčepní. Ze sokolovského Permonu dorazil americký ejl P.A.P.A. Kvůli svému dobovému, asi 14 měsíců starému názoru na Podklášterní pivovar v Třebíči jsem se svého času dostal do mediálně-internetové palby. Dnes je tamější Urban již v pořádku a v pivotéce je možno zakoupit jeho 12°ležák a Red Ale. Luxusní Hendrych z Vrchlabí se tentokrát vedle své 11°představuje též pivem třináctistupňovým. Nejsofistikovanějším českým lahváčem se tentokrát stal Weizenbock od Matušky za odpovídající cenu.
Vedle lahví nabízíme i pár druhů petek.Je to především prověřená 12°Dobruška, dále pak vzácné ležáky z Velkého Rybníku (Hastrman) a z Kounic.
Pivotéka Pivovarského domu Ostrava se těší na vaši návštěvu.