Mimořádné parlamentní volby se blíží. Jako obvykle politici slibují hnědé z piva, aby si po případném volebním úspěchu mohli opět po čtyři krásné roky provádět svou loupeživou a zhoubnou politiku, staré struktury sázejí na tradici a zkušenost (cha cha cha), noví adepti zase na nezkompromitovanost, deklarovanou neúplatnost a nutnost změny. Koho by však volilo samotné Pivo?
Jako většina občanů by se Pivo nad nabídkou politických stran hluboce zamyslelo A hned nato by začalo eliminovat….
.ODS se tady snaží vládnout už přes 20 let. Většina jejich zakladatelů vzešla z masivního šiku Komunistické strany Československa, pár disidentů a chartistů zase kompromituje někdejší spolupráce s STB. ODS je strana typu Kam vítr, tam vlasy. Když se jí to hodí, propaguje tržní ekonomiku, jindy zase zhoubný evropský centralismus. Pivu nepřinesla její vláda nic pozitivního, jen sezónní zdražování zejména zásluhou zvyšující se DPH a spotřební daně. V repertoáru ODS je také plánovaná privatizace Budvaru – megatunel, jaký si samotné Pivo ani jeho milovníci nedokážou ještě vůbec představit.
Politický paskvil Top 09 je „stranou“ odpadlíků z nejrůznějších neúspěšných či potápějících se politických uskupení pod vedením archaické figurky dnes již evidentně senilujícího feudála. Starosvětský kníže, kterého tímto oslovením titulují nejrůznější patolízalové, kteří snad ani neví, že šlechtu bez náhrady u nás zrušil T.G. Masaryk již v prosinci 1918 je sám restituentem některého z našich pivovarů, samotnému Pivu nemůže nikterak prospět. Ještě horší službu mu snad může poskytnout bývalý ministr financí Kalousek, který se již třese nato, kterak zruší daňovou diferenciaci pro výrobce piva a začne tak náležitě ždímat malovýrobce.
ČSSD vehementně prezentuje své nápadité sociální programy, Pivo však tuto stranu rovněž rádo nemá. Vždyť ostudná fúze Plzeňských Pivovarů a Radegastu proběhla právě za vlády (či spoluvlády) Sociální Demokracie. Kdoví, čeho je tato firma schopná v budoucnu.
KDU-ČSL sází na svou dlouhou historii. Ano. Tento spolek poklidně proplul i čtyřicetiletým obdobím, kdy se jako naoko odlišný subjekt podílel na vládě jedné strany (KSČ) v našem státě. Pámbíčkáři si navíc, alespoň oficiálně, nerozumí s alkoholem, tak může Pivu z jejich strany hrozit nějaké to omezení.
KSČM je čistá, protože ji za posledních cca 23 let nikdo (naštěstí) k veslu nepustil. Dosud však jsou známy její znárodňovací kejkle a sdružování výroby, což se bohužel v minulosti mnohokrát citelně dotklo našeho pivovarského průmyslu.
Jistým východiskem by mohla být Strana Zelených. Pivo je přírodní nápoj, ekologie mu taky není úplně cizí. Každý dobrý záměr však lze odporně zpolitizovat. Jak se vyrábějí a kolik stojí biopotraviny? Jaký kšeft se vyvinul z alternativních energetických zdrojů! Někdejší předseda Bursík byl jen kariérista, který se před svým působením u Zelených pokoušel upíchnout v dalších pěti stranách. A onehdy mediálně protřelá Kateřina Jacques (čti žak), která nevěděla, co je to fotovoltaika se nechala okázale zmlátit policistou, aby nahonila politické body. Takové politiky Pivo věru nepotřebuje.
ANO soudruha Babiše je slátanina ovládaná kapitálem. V roce 1990 měli všichni čeští občané vskutku stejné možnosti startu. Rovnější komunisti prohráli možná boj, ale vyhráli velkou válku o majetek. Navíc, co jestli Babiš po svém hypotetickém vítězství začne zařazovat české pivovary do svého Agrofertu. To už ty syntetické sračky nebudou vůbec k pití. Na ANO říká pivo jasné NE!
Zbývá Úsvit pana Okamury. Program strany vypadá slibně, otázkou je do jaké míry je v našich kulturně-politických podmínkách realizovatelný. Okamura se sám kdysi podílel na vydávání jistého pivního periodika, otázkou zůstává jestli proto, že má Pivo rád nebo jen z ekonomických důvodů.
Po tomto výčtu kandidátů do Sněmovny si myslím, že letos Pivo k volbám nepůjde a zůstane v hospodě.