Dnes jsou pivní festivaly samozřejmostí. Jak ale vypadala situace před 25 lety?
Pravidelným a tradičním festivalem bývala Dočesná v Žatci, pro Ostraváky však trochu z ruky. Na větších akcích jakobyl např. Den tisku, rozhlasu a televize nebo Výročí osvobození Československa Sovětskou armádou se pivo čepovalo dost sporadicky, navíc nebyl žádný pořádný výběr. Minipivovary prakticky ani teoreticky neexistovaly (s výjimkou provoztovny U Fleků) a všechny pivovarské podniky patřily státu.
Situace se začala zlepšovat až počátkem 90. let. Převážná většina tehdejších našich pivovarů byla stále ještě ve státních rukách, nicméně objevovaly se první soukromé vlaštovky. Svůj první pivní festival jsem zažil v nedaleké Kopřivnici. Pionýrská akce se konala na místním sportovním hřišti v červenci 1991. Na velké ploše bylo umístěno jen pár stánků. Pamatuji si Ostravar, Radegast, Zlatovar, Litovel,. Gambrinus a Kutnou Horu. Všechna piva čepovaná do tehdy klasických voskových pohárků byla podávaná teplá, řekl bych že asi při teplotě kolem 20 a více stupňů. Tenkrát bylo horké léto. Nejvíce mi šlo o Kutnou Horu. U stánku ochlazovali hliníkový padesátilitrový sud mokrým hadrem…
Téhož roku koncem srpna jsem ještě navštívil festival v Českých Budějovicích. Plzeň, Budvar, Samson, Kozel, Gambrinus, Žatec a nějaký bavorský příhraniční pivovar, jehož jméno si nepamatuji. Předpisově vychlazené pivo měli pouze Němci. Ve stejné době proběhl jakýsi kvazi festival i v Ostravě. V areálu výstaviště Černá Louka (Black Meadow, Schwarze Wiese, El Prado Negro) si rozložil své stánky domácí Ostravar. Chlastalo se za poměrně levný peníz, výběr nebyl žádný, šlo se vyloženě po kvantitě. Výsledkem bylo hustě pozvracené okolí, četné rvačky a houfy opilců v ostravských ulicích. Akce se nechytla a Ostravar začal pořádat své pravidelné dny, ovšem v mnohem kulturnější verzi zhruba o 10 let později.
Dnes se s festivaly doslova roztrhl pytel. Vedle našeho Svatováclavského se konají tradiční festivaly v Praze – ten obří dvoutýdenní v Letňanech nebo přehlídka minipivovarů na Hradčanech, v Olomouci, Brně, Plzni a vůbec prakticky všude, kde je nějaký areál a technické zázemí. Nejvíce festů je pořádáno v letním období, výjimkou je tradiční zimní akce v Táboře (na rozhraní ledna a února), kolega Kočka s oblibou organizoval předvánoční ochutnávku piv na holešovickém výstavišti. Piva prostě není nikdy dost, tak ať se našim beerfestům daří!