Vcera mne navštívil jeden známý. Zrovna jsem pracoval v pivotéce. Nejprve se mi svěřil, že neví co s penězi, které si stačil do důchodu našetřit (to já bych věděl), když jsme se posléze začali konečně bavit rozumně o pivu svěřil se, že je citlivý na průdůšky a studené pivo nemůže.
Co naplat. Každý máme nějakou tu svou diagnózu. Před léty jsem narazil na bývalého spolužáka postiženého těžkou formou lupénky (nejmodernější metody léčby doporučují terapii lupénkovou pilkou). Prozradil mi, že testy u něj prokázaly alergii na chmel. To je teprve neštěstí! Jestliže má někdo problémy s popíjením piva vychlazeným na předpisovou teplotu 7-10°C určitě to není žádná katastrofa. Jako nejjednodušší řešení jsem doporučil svému známému vystěhování na Britské Ostrovy, čili do oblasti kde je svrchně kvašený ale podáván při příjemné teplotě kolem 15 -17°C. Na tento mok je sice určitě třeba si zvyknout, což chvíli trvá, nakonec však tato léčebná kůra má zajisté zdravotní přínos. Navíc kolega je, jak se sám přiznal, poměrně solventní, takže ani po této stránce by to nebyl problém.
Co ale dělat v Českých Zemích, které jsou domovem lagerů a pilsnerů, které mají být náležitě vychlazeny? Osobně bych navrhnul návštěvu vybraných ostravských lokálů, kde si s předpisy příliš těžkou hlavu nedělají a i při současných technologiích ta podávají často pivo nepřístojně teplé. Zřejmě aby ušetřili za energie. Toto je však pouze šalamounská rada. Objektivním řešením je použití tzv. ohřívače do piva. Pro ty méně informované – toto zařízení opravdu existuje, na rozdíl od třeba takové ohnivzdorné zápalky nebo největšího trpaslíka na světě. Můžete si jej prohlédnout na internetu. Jedná se o staré, dnes už možná i inovované zařízení, které při ponoření do piva okolní kapalinu mírně oteplí. To, co bývalo za Rakouska a První Republiky běžné, v druhé polovině 20. století u nás téměř zaniklo. Až počátkem 90. let se ohřívače opět v některých hospodách sporadicky objevily. Jedním z výrobců této praktické pomůcky byly Pacovské strojírny.
Kdo má tedy ohřívač do piva použít? Zejména ten, kdo nemůže nebo nechce pít pivo při klasické ležákové teplotě. To může být zdravotní problém nebo i podivná úchylka. Nicméně – proti gustu žádný deputát! Lepší je si pivo ohřát v půllitru než zdravotně trpět nebo dokonce přemlouvat personál hospody ať vypne chlazení a pivo tak ohřeje všem hostům.
Pantáto, že vy jste v práci zase pil? Hádám, že ohříváček by měl kapalinu oteplit, nikoliv ochladit. I když pouze mírně…
Chybovat je lidské. Zvláště když člověk má napsat něco, co mu jde naprosto proti srsti – jako například ohřívat pivo. Jinak v práci piju pořád a nemělo by to mít vliv na úroveň mých blogů.