Na obec Ostravice mám vyloženě nostalgické vzpomínky. Prázdniny s rodiči a prarodiči, bankovní chata na Mazáku, Zdravotník, rekreační objekt SSM. Při pozdějších výletech hojný výskyt čepovaného Radegastu, který byl ještě v 80. letech nejchutnějším pivem Severomoravského kraje.
Dnes Radegast pozřu jen s největším sebezapřením a na Frýdecku či Novojičínsku se napájím spíše produkty z Hukvald, Štramberku, nebo Kozlovic. Samotná Ostravice se za posledních 20 let změnila, rozrostla, zmodernozovala a letos tam dokonce otevřeli nový minipivovar.
Výlet začíná na malém neúhledném nádraží, kde záhadné a nefunkční rekonstrukce trvají již déle než celou jednu dekádu. Samozřejmě, že je marné hledat nádražní hospodu.Naproti se tyčí majestátný pohostinský podnik Freud, kde vse však někdejší příborské pivo netočí a objekt je rovněž v rekonstrukci. V blízkosti nádraží se nachází pár hotelů a restaurací, v současnosti nejoblíbenější je zřejmě restaurace Sauna, která se již několik let specializuje na Svijany. Pro dosažení místního Beskydského pivovárku je nutno zabočit doleva a ujít zhruba 250 metrů po silnici směrem na Staré Hamry. Pak odbočit doprava a po pár desítkách metrů se ocitnete v malém průmyslovém areálu, kterému vévodí poměrně úhledná budova restauračního pivovaru. Podnik je v provozu snad jen pár týdnů, takže vše je zatím nové a v záběhu. Chcete-li si v hospodě objednat něco k jídlu nebo dokonce jen kávu či čaj, máte smůlu. Podnik prozatím podává pouze vlastní pivo, některé jiné alkoholické nápoje a nějaké to nealko. Jeho první reference o něm prozatím hovoří jako o podniku „pro chlapy“. I přesto však při sobotním večeru uvnitř i na betonové zahrádce sedělo i relativně dosti emancipovaných pijících žen. Obsluha byla rychlá a funkční. Navzdory někdejším, dnes již přežitým teoriím, že budoucnost minipivovarů je ve speciálech a že běžná výčepní piva a ležáky zůstanou doménou gigantů Beskydský pivovárek vaří světlou 10° a 12° a rovněž 12°polotmavou zvanlou Rubač (podobnost se stejnojmenným záhadným pivem, u kterého bylo velice složité vysledovat místo původu je snad čistě náhodná). Desítka je osvěžující, příjemně hořká a má zjevnou kvasnicovou příchuť, které mívalo např. pivo z Lipníku než takřka brutálně zhořklo. Podobné vlastnosti má i 12°. Nejchutnějším mokem z Ostravice je dle mého názoru ležák polotmavý, který je rovněž dosti suché chuti, která je však zkultivovaná výraznější sladovo-chmelovou vůní.
Pivovarská hospůdka měla v sobotu otvíračku 8.00 – 24.00 hod., což svědčí o tom, že se management vznikajícího podniku snaží. V PET láhvi je prozatím možno sehnat oba druhy dvanáctky, za dva týdny bude prý uzrálá i svrchně kvašená 15°. Pivo z Ostravice mne potěšilo a budu rád, když mne bude tato značka osvěžovat při návratu z beskydské tůry.
Ležák 12 z Beskydského pivovárku je opravdu výborný ….povedl se jim !!! Příjemně překvapil .