Svéprávní Falklanďané

Odlehlé britské závislé území na konci světa na sebe upoutalo pozornost v dubnu roku 1982 kdy se stalo dějištěm ozbrojeného územního konfliktu mezi Argentinou a Velkou Británií.

Falklandské ostrovy byly objeveny v roce 1592 anglickým mořeplavcem Davisem, kolonizovat je však začala až Francie v druhé polovině 18. století. Poté ovládlo Falklandy Španělsko a od roku 1820 Argentina, která je přejmenovala na Islas Malvinas. Od roku 1833 jsou Falklandy britským územím. Od roku 1966 probíhaly rozhovory mezi oběma státy, které si na subpolární nehostinné území dělají nároky. Jednání ztroskotala a tak se roku 1982 argentinská vojenská vláda rozhodla k vojenské akci a nechala Malvíny obsadit svými vojsky. Spojené království si však tento akt nenechalo líbit a i přes krutou zimu, která v onom ročním období nedaleko Antarktidy vládne provedla rázný a úspěšný protiútok. Válka trvala jen pár týdnů a s převahou v ní zvítězila Velká Británie.

Letos se na Falklandách konalo referendum o tom zda-li si místní občané přejí zachovat současný stav britské kolonie nebo chtějí v budoucnu podléhat argentinské vládě. Zhruba 95% oprávněných voličů dalo přednost sounáležitosti se Spojeným Královstvím. A není divu. Británie se potýká s mnoha problémy, ale ve srovnání s Argentinou se mají její občané královsky. Bohatá jihoamerická země trpí nešvary typickými pro tento region. Stejně jak v sousedním Chile i v Argentině mají blízko k vojenským režimům při nichž standardní demokracie příliš nefunguje. Prozatím poslední taková vláda generála Jorge Videly, která se nazývala „špinavou válkou“ (La guerra sucia)trvala v Argentině od roku 1976 do roku 1983 a zahynulo při ní zhruba 30 000 lidí. Falklanďané však vidí i ekonomické aspekty. Roku 2001 zavřeli v Argentině občanům banky a během cca 10 dní se vystřídalo 5 prezidentů.

Geograficky mají Malvíny blíže k Buenos Aires než k Londýnu. Doprava na souostroví je však svízelná. Jediné pravidelné letecké spojení do hlavního města Port Stanley je podle turistického průvodce z roku 2000 několikrát týdně vojenským speciálem z UK.

Falklanďané tak rozhodli a Argentina opět ostrouhá. I na vzdálených ostrovech žijí svéprávní občané, kteří se k otázkám své vlasti mohou vyjádřit v oficiálním referendu. Není to však ve světě samozřejmostí.Tato vymoženost je například obyvatelům naší vlasti pravidelně odepírána, neboť si politici nárokují patent na rozum a zbytek populace považují za nesvéprávné a nesamostatné idioty. Tak s námi papaláši jednají ať už se jedná o radar v Brdech nebo Církevní restituce. Budiž nám vzorem malé zapadlé souostroví v jižním Atlantiku, kam se však na druhé straně nevyplatí cestovat neboť tam v 90. letech zrušili jediný místní pivovar Penguine.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>