Dnes jsem četl zprávu, že mladý architekt Pavel Horák si zařídil byt přímo v objektu bývalého pivovaru v Praze – Holešovicích. Je to ta správná cesta?
Holešovický pivovar byl v provozu od roku 1895. Kolemjdoucím připomíná jeho někdejší slávu honosná secesní budova, která má dnes bohužel jiná využití než původní vaření piva. Odbyt holešovického pivovaru byl velký. V této městské části byl vybudován přístav a tak holešovické pivo mohlo přijít k chuti říčním námořníkům (nářečníkům) a přístavním dělníkům.Za dob tzv. normalizace nebyly produkty onoho podniku v Praze příliš oblíbené. Smíchovský Staropramen měl tenkrát svůj standard příjemně hořkého pivka a v jeho těsném závěsu byl rovněž od pohledu sličný pivovárek v Bráníku (1899), který vedle klasiky vyvařoval i tmavou 12°(pravidelně podávanou např. v hospodě U Malvazů a u Sv. Tomáše což vyvolávalo mylné představy, že se jedná o orginální svatotomášské pivo, které se však přestalo vyrábět již v polovině 20. století) a světlou 14°, jíž bylo možno ochutnat U Supa. Holešovický pivovar se svým nepříliš chutným Pražanem plnil úlohu příslovečného chudého příbuzného. Poměrně zajímavá byla jeho tmavá 11°Kardinál, která se v 2. polovině 80. let přejmenovala na Měšťan. Toto jméno se ujalo počátkem 90. let když v nových ekonomických podmínkách se pivovar zkonsolidoval a počal vyrábět skutečně chutné pivo. Zatímco Staropramen ztrácel svou hořkost i pitelnost a začala se v něm objevovat záhadná a nepivní příchuť mandlí a pryže, Měšťan zahájil slavné, leč příliš krátké období prosperity.
V roce 1993 koupila Pražské pivovary a.s.britská sračkovarná skupina Burton + Bass, čímž začala cesta do pivních pekel. Zakrátko byl uzavřen podnik ve Vratislavicích nad Nisou (dnes opět prosperující Konrád), Bráník byl zatížen mnohamilionovým dluhem a v roce 1996 se definitivně přestalo vařit pivo i v Holešocicích. Ochranná známka Měšťan zůstala ve Staropramenu a toto dnes naprosto unifikované a nezajímavé pivo se dnes vaří postupně pod taktovkou koncernů Interbrew, AB InBev, a Coors + Molson. Jak tristní.
Mladý architekt Pavel Horák tedy bydlí v objektu bývalého pivovaru. Možná o jeho historii něco ví, ale spíše to má na háku. Blízko majestátné budovy dnes funguje průkopnický stánek Pivní Galerie a v samotné Praze a blízkém okolí lze napočítat bezmála 20 pivovárečných míst s různým výstavem. Holešovického pivovárku je však v každém případě škoda.