Po obvyklých invazích německých a britských turistů se do našeho hlavního města přistěhovali severští Dánové. Spíše než kvůli prohlídce památek přijeli chlastat.
Hrdí poddaní nejstaršího evropského království mají alkohol skutečně rádi. Dánsko je sice jedinou severskou zemí kde není praktikována prohibice, přesto jsou tam lihoviny i pivo mnohem dražší než u nás. Navíc v pětimilionové zemi, která mimochodem vlastní i největší světový ostrov Grónsko, je na rozdíl od České Republiky jen pár pivovarů. Vše sežral koncern Carlsberg a některé alternativní značky jsou s ním snad i jaksi propojeny (Tuborg, Faxe, Giraf, Wiibroe). Jedním z kultovních minipivovarů je známý Mikkeler. Dánsko položilo rovněž mílník ve světovém pivovarnictví. V roce 1845 uvařil sládek Jacob Jacobsen v umyvadle první oficiální ležák poté, co odcizil v mnichovském pivovaru Spaten tenkrát novátorské kvasnice. O dva roky později založil pivovar Carlsberg a jeho zaměstnanec biolog doktor Hansen počal pivní kvasnice organizovaně kultivovat. Za další dva roky skončil v Dánsku oficiálně feudalismus a podnikání mohlo začít. Dánsko není nikterak hornatá krajina – nejvyšší vrchol měří celých 172 metrů takže jezdit do této skandinávské země na lyžařský zájezd je nesmysl. Z Kodaně rovněž pochází i osvícený lékař Dr. Knut Sorensen, který kdysi v polovině 90. let prohlásil: „Pět piv denně a nemusíte chodit k lékaři!“ Poukazoval na vysoký obsah vitamínů a minerálů v tomto iontovém nápoji, zároveň propagoval tehdy nové výsledky vědeckých bádání, které ukázaly, že pivo je rovněž plné antioxydantů a polyfenolů.
Mladí Dánové dělají v Praze bordel. Mají dost peněz a tak obsluha hospody občas přivře oko nad jejich nezletilostí či nekonformním chováním. Občas se mezi sebou i poperou, ale ani to nevidím jako velký problém. Jak říká Dr. Sorensen – kam nechodí slunce – tam chodí lékař, avšak ten hlavně chodí tam kde je pivo!