Ačkoliv jsem se zapřísahal, že již nebudu vyhledávat výsledky oficiálních pivních soutěží, náhodou se mi dostalo pod ruku jedno starší číslo měsíčníku Pivo Beer Ale s článkem České pivo 2012.
12.ročník údajně prestižní soutěže dopadl vskutku kuriózně. Zhruba tak jak bych očekával. Vzdělaní, kvalifikovaní a prý nezávislí odborníci hodnotili ve dvou kolech celkem 72 pivních vzorků zařazených do několika kategorií. Jednalo se údajně o vzorky z běžné produkce zúčastněných pivovarů a ne o samply uvařené speciálně pro soutěž. Vítěze kategorie Piva výčepní tmavá a ležáky bych ještě bral. Připustil bych jistou subjektivitu názorů, navíc proti Zubru, Nymburku či tmavému Bernardovi v podstatě nic nemám. Piva z Moravskoslezských pivovarů a.s. bodovala i v kategorii výčepních piv světlých, kde již ovšem pronikl i všudypřítomný zloduch z Velkých Popovic. Ten také zvítězil mezi 11°ležáky! Ochutnali jste v poslední době tuto nahořklou vodu? Je to naprosto neuvěřitelné! O druhé místo se dělí Starobrno se Zlatopramenem – čili výrobky skupiny Heineken Česká Republika. Vyhodnocení výsledků kategorie světlých ležáků nad 11° je ještě zábavnější. Naštěstí vyhrála Litovel, o druhé místo se však pere Gambáč s Radegastem a Zubrem.
Má cenu ještě spoléhat na své smysly nebo lidé ztrácejí soudnost? Který „odborník“ může udělit body bezpohlavní průmyslové kapalině? Má mít vůbec pivo ještě chuť nebo jakýkoliv náznak zajímavé a dokonce i onehdy klasické příchuti bude okravatovanými antipivními všeználky označen za nepřípustnou senzorickou chybu? Co je na Géčku či na Kozlovi možno hodnotit?
Novinářům podle výsledků v této varietní soutěži údajně nejvíce chutná Pilsner Urquell. Není divu. Nic jiného ani znát nepotřebují, navíc jsou sami součástí pravidelných mediálních masáží kde nejde o kvalitu výrobku, nýbrž o peníze. 341 oslovených členek Dámského pivního klubu uvedli jako svou prioritu pivo Bernard. Být to před pěti lety docela bych souhlasil.
Důstojnost Českého piva naštěstí zachraňuje redakce časopisu PBA, neboť jejich hodnocení se mi zdá jako jediné příčetné:
1. Poutník Pelhřimov, 2. Chodovar zámecký, 3. Konrád Vratislavice, 4.Únětice 12°, 5. Raptor Matuška Broumy
V současnosti u nás funguje kolem 150 minipivovarů. Je to pozitivní fakt, ale bude ještě dlouho trvat než jejich produkce porazí rychlokvašky, které nekontrolovatelně zaplavují náš trh. A možná vstanou noví odborníci…