Když jsem v zimě 1999 objevil nový minipivovar v Žamberku byl jsem potěšen kvalitou piva i faktem, že se v jeho blízkosti vyskytuje přímo rodina Chmelařova.
Na svou dobu mi připadal tento pivovárek dosti revoluční. Jednak již krátce po svém vzniku začal plnit své pivo do klasických půllitrových lahví, což tenkrát v minipivovarnictví nebývalo zvykem a pak vyráběl mimo jiné i světlé výčepní pivo – desítku, čemuž se tenkrát pivovarské hospody docela vyhýbaly řídící se jakýmsi obecným pravidlem, že budoucnost malých pivovarů je pouze ve vícestupňových speciálech. I název Kanec se nakonec ukázal být šťastným marketingovým tahem. Další zvláštností je tvoření přivlastňovacího tvaru ze slova Žamberk. Zatímco máme štramberské uši a vamberskou krajku, pivo je podle jakýchsi lokálních gramatických zásad žamberecké.V osmdesátých letech Žamberk vyráběl i víno, ale já si už nemohu vzpomenout zda-li byl Kamenáč žamberský či žamberecký.
Žamberk jsem několikrát navštívil a jeho pivo dokonce přivezl do Ostravy – jednou v rámci akce Pivovary z konce abecedy. Před pár lety jsem se s Kancem 13°setkal na pražském Žižkově, ale musím připustit, že tenkrát mi příliš nechutnal. Od té doby jsem však tuto značku ochutnal na různých pivních festivalech a o jeho kvalitě vůbec nepochybuji.
V současnosti máme v hobitovské pivotéce plných pět vzorků z kaneckého portfolia. Základem je světlý Kanec Zlatý, který bych neváhal nazvat tzv. „dvousložkovým pivem“. V půllitru tohoto moku jsem detektoval na jedné straně příjemnou chmelovou, trochu až pelyňkovou hořkost, druhou složkou byla klasická příchuť kvalitního sladu. Obě chuti se při mé degustaci spojovaly prakticky až při dlouhém doznívání, ale o to byl tento výrobek zajímavější. Místní Patriot je rovněž kvalitní hořký ležák, tam již jsem však podobnou zajímavost nezaregistroval. Vskutku lahodný je Kanec polotmavý. Opět ušlechtilá hořkost a vůně. Ležák pšeničný voní po banánech až přezrálých, nicméně sofistikovaného pivaře může jen potěšit. Už se těším na dnešní degustaci Kance tmavého. Očekávám opět hořkost, chmelové aróma a stopy praženého sladu. Litrová láhev Žambereckého Kance stojí 65 Kč a rozhodně stojí za to.